Królestwo Arabii Saudyjskiej

Kontakt
Dni robocze
 • Pon – Pią 09:00 – 17:00
Napisz do nas

  user-3

  email-2

  Tel

  Królestwo Arabii Saudyjskiej mieści się na Półwyspie Arabskim, na którym zajmuje największą powierzchnię. Większość kraju tworzą pustynie, które składają się na wspaniałe krajobrazy z wydm piaskowych i głębokich dolin, gdzie znajdują się małe wioski i osady, będące czasem jedynie fatamorganą. Stolica kraju to dynamicznie rozwijające się miasto Rijad, które stylowo łączy tradycyjną architekturę oraz nowoczesne elementy, reprezentowane na przykład przez luksusowy drapacz chmur Al-Mamlaka Tower, na który mówi się „Otwieracz“. Drugie co do wielkości miasto to Dżudda, która jest znana dzięki swoim centrom handlowym, restauracjom i wspaniałym resortom wypoczynkowym. Około 32 % z 29 milionów obywateli to pracownicy z zagranicy. Każde z miast Arabii Saudyjskiej ma swój niepowtarzalny urok, który jest wynikiem połączenia nowoczesności oraz egzotycznego orientu.

  Saudyjski rynek opieki zdrowotnej jest uważany za jeden z najnowocześniejszych w regionie. 80 % personelu medycznego tworzą obcokrajowcy.

  Dane Wartość
  Powierzchnia 2 149 690 km2
  Stolica Riyadh
  Głowa państwa Król Salman bin Abdulaziz Al Saud
  Całkowite PKB 748,5 mld. USD
  Liczba ludności 28, 83 mil.
  W tym % obcokrajowców 32 %
  Liczba łóżek w szpitalach 2,2 łóżka/1 000 obywateli
  Średnia długość życia 75 lat
  Ciekawostki
  • W 2013 roku w Dżuddzie, drugim co do wielkości mieście, została rozpoczęta budowa wieżowca Kingdom Tower, który po dokończeniu w 2019 roku będzie mierzyć ponad kilometr i stanie się tym samym najwyższym budynkiem na świecie.
  • Arabia Saudyjska to największe państwo bez rzeki.
  • Sidewalk skiing to popularna zabawa, podczas której kierowca na drodze publicznej przewróci auto na jedną stronę i kontynuuje jazdę na dwóch bocznych kołach, po czym wychodzi na dach. Za największe „osiągnięcie“ uważa się sytuację, kiedy kierowca, stojąc na dachu auta, potrafi przewracać je z jednej strony na drugą.
  Aktualne oferty pracy w Arabii Saudyjskiej